Žiar nad Hronom Banská Štiavnica Žarnovica Kremnica Nová Baňa

Žarnovica videla plochodrážne preteky ako remeň

V sobotu 6. mája sa v Žarnovici uskutočnilo po jedenástich rokoch kvalifikačné kolo do FIM Speedway Grand Prix.

Stupne pre víťazov.(Zdroj: Igor Fellner)

ŽARNOVICA. A fanúšikovia si prišli na svoje, keď videli vyrovnané preteky plné súbojov a predbiehacích manévrov, ktoré organizoval Speedway Club Žarnovica aj vďaka podpore Mesta Žarnovica, Slovenskej motocyklovej federácie a ďalších sponzorov.

K favoritom pretekov patrila predovšetkým domáca superstar Martin Vaculík. Okrem neho ešte ďalší dvaja stáli účastníci FIM Speedway Grand Prix 2017 Slovinec Matej Žagar a Poliak Patryk Dudek. K favoritom sa radil aj bývalý stály účastník FIM Speedway Grand Prix z rokov 2014 a 2015 Austrálčan Troy Batchelor. Či štvrtý najlepší jednotlivec podľa bodového priemeru na jazdu z minulej sezóny najkvalitnejšej plochodrážnej ligy sveta- poľskej Ekstraligy Rus Grigorij Laguta. Okrem Vaculíka a Žagara chuť víťazstva vo FIM Speedway Grand Prix okúsil ešte ďalší favorit na štarte pretekov Poliak Adrian Miedzinski. Nebolo treba však zabúdať ani na Vaculíkového bývalého klubového kolegu z Tarnowa Dána Leona Madsena.

Víťazom pretekov sa napokon stal na radosť domácich fanúšikov Vaculík, ktorý prišiel o punc neporaziteľnosti až v poslednej jazde, kde bol nad jeho sily Madsen. Ale aj dva body z tejto jazdy mu naisto zaručovali víťazstvo v pretekoch. O ďalšom poradí na stupňoch víťazov sa malo rozhodnúť v poslednej jazde základného rozpisu, do ktorej nastúpili dovtedy desaťbodový Žagar s Dudekom. Kým Žagar jazdu vyhral a skončil druhý, Dudek prišiel do cieľa až tretí a musel ísť dodatkovú jazdu. Pretože v sedemnástej jazde sa Miedzinskemu podarilo predbehnúť Ukrajinca Andrija Karpova, čo malo za následok, že traja jazdci mali jedenásť bodov a to: Karpov, Miedzinski a Dudek. Táto dodatková jazda napokon skončila výsledkom Miedzinski, Dudek, Karpov. Keď Miedzinski po výbornom štarte súperom nedal šancu. O ďalšom poradí a o postupujúcich musela rozhodnúť tiež dodatková jazda, pretože na šiestom až ôsmom mieste sme mali troch desaťbodových jazdcov a to: Madsena, Lagutu a Lotyša Andžejsa Lebedevsa. Dodatkovú jazdu napokon vyhral Laguta, ktorého na poslednom postupovom mieste doplnil ešte Madsen a iba ako náhradník sa kvalifikoval Lebedevs. Lebedevs bol celkovo najväčším smoliarom podujatia. Prvú jazdu začal nulou, potom vyhral. Potom v pomerne ľahkej jazde prišiel až druhý, keď sa mu nepodarilo predbehnúť Čecha Tomáša Sucháneka, aby ďalšiu jazdu vyhral a viedol aj vo svojej poslednej jazde, ale predbehol ho napokon Žagar, takže z toho boli iba dva body. O vyrovnanosti pretekov svedčí fakt, že medzi tretím - pódiovým miesto a ôsmim - prvým nepostupovým miestom bol rozdiel iba jeden jediný bod.

Na deviatom mieste skončil so siedmimi bodmi Suchánek a na desiatom mieste rovnako so siedmimi bodmi, najväčšie sklamanie pretekov a jediný favorit, ktorý nenaplnil svoju rolu Batchelor. Jedenáste miesto a päť bodov, to bol výkon ďalšieho Čecha Eduarda Krčmára. Na dvanástom mieste so štyrmi bodmi skončil Maďar Norbert Magosi. Na trinástom mieste sa s tromi bodmi umiestnil syna Gerda Rissa - Mark Riss. Na lepšie ako štrnáste miesto nedosiahol syn Armanda Castagnu- Michele Paco Castagna, ktorý dal dokopy dva body. Od týchto synov slávnych otcov sa tiež očakávalo o niečo viac. Pätnásta skončila prvá divoká karta tejto sezóny FIM Speedway Grand Prix Nick Škorja, ktorý získal iba jeden bod, keď porazil iba domáceho Patrika Búriho, ktorý rovnako s jedným bodom obsadil šestnáste miesto. Náhradníci a zároveň domáci odchovanci Ján Mihálik a Jakub Valkovič do bojov nezasiahli.

8. Hasiči odstraňovali spadnuté stromy, platí výstraha pred búrkami 138
  9. Prestížne preteky štartujú dnes. Pozrite si prehľad dopravných obmedzení! 137