Z aktivistov kandidáti Siete: Chceme sebavedomé regióny bez hrozby ťažby

Boj za práva obyvateľov regiónov priviedol občianskych aktivistov Luboša Kürthyho a Ivanu Uhríkovú na kandidátku strany #SIEŤ. Vysvetľujú, aké sú ich dôvody.

Občianski aktivisti na kandidátke strany #SIEŤ.Občianski aktivisti na kandidátke strany #SIEŤ.

Boj za práva obyvateľov regiónov priviedol aktivistov z občianskeho združenia Kremnica nad zlato LUBOŠA KÜRTHYHO (č.37) a IVANU UHRÍKOVÚ (č.100) na kandidátku strany #SIEŤ v parlamentných voľbách. Vysvetľujú, aké boli dôvody ich rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosiaľ vás verejnosť poznala ako občianskych aktivistov bojujúcich proti ťažbe zlata v Kremnici a rozširovaniu bentonitových lomov v regióne. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky a kandidovať do parlamentu?

- Už asi desať rokov riešime ťažbu zlata v Kremnici, no situácia a prístup štátu a vlády, či už súčasnej alebo tých minulých, nás presvedčili, že z pozície aktivistov sa nám síce podarilo dosiahnuť čiastkové zmeny v legislatíve, no nikdy nedosiahneme zmenu celkového prístupu, o ktorú nám ide. Vidíme, že náš lokálny problém je len symptómom celospoločenského problému.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadov, keď občan a verejnosť prehrávajú so súkromným záujmom ťažobných spoločností, často úplne bezvýznamných, a žiaľ, aj so štátnymi úradmi vydávajúcimi všetky možné povolenia pre tieto firmy, je na Slovensku mnoho – napríklad urán v Košiciach, aktuálne ropa či zemný plyn na severovýchode Slovenska a ďalšie. Samostatnou kapitolou sú malé vodné elektrárne na Hrone.

Smutné je, že občianske združenia ako to naše musia stále vznikať a bojovať za práva ľudí, lebo štát to nerobí, práve naopak.

Prečo ste sa rozhodli práve pre stranu Sieť?

- Posledné roky naše občianske združenie Kremnica nad zlato zastupuje ako právnik líder strany Sieť Radoslav Procházka. Oslovil nás a pre nás to bola logická voľba. Úlohy štátu, jeho zodpovednosť voči verejnosti a tému ochrany krajiny, ale aj tému rozvoja regiónov chápe rovnako ako my. To je pre nás rozhodujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Radoslav Procházka o vás povedal, že ste v boji proti ťažbe v meste a regióne, kde žijete, neohli chrbát pod tlakom silného PR ťažiarov, pod tlakom rozhodnutí štátnych úradov ani pod tlakom politikov? Ako si rovný chrbát zachovať v parlamente?

- Naše rozhodnutie kandidovať vyplynulo aj z presvedčenia, že Slovensko si zaslúži vládnu garnitúru, ktorá má záujem riešiť problémy v prospech verejnosti a nie v prospech súkromných záujmov firiem, často schránkových.

Náš program, ktorý sme dávali dohromady v rámci pracovnej skupiny Siete s názvom Ochrana krajiny a prírodných zdrojov, kde pôsobia nielen občianski aktivisti, ale aj odborníci, strana absolútne podporuje a chce ho presadzovať. Na svojom sneme ho členovia jednohlasne odsúhlasili.

To je pre nás záruka, že nebudeme musieť robiť kompromisy, ktoré v týchto zásadných témach robiť nechceme.

SkryťVypnúť reklamu

Mohlo by sa zdať, že téma ťažby, napríklad v Kremnici, ustala. Je to realita alebo len ticho pred búrkou? Kde dnes vidíte hrozbu v oblasti ťažby a súvisiacich zákonov?

- Nemáme dôvod myslieť si, že niekoľko konkrétnych zmien v zákonoch zmenilo celý systém či praktiky súčasných politikov a štátnej správy. Je jasné, že po voľbách sa aktivity ťažiarov opäť naplno rozbehnú. Je totiž zreteľné, že rôzne podozrivé spoločnosti, často schránkové, majú na Slovensku otvorené dvere. Keby tomu tak nebolo, tieto firmy by nemali šancu presadiť sa u nás. Takéto spoločnosti sú tu živené povoleniami úradníkov. To by sa napríklad v Rakúsku nemohlo stať.

Nejaká obec alebo mesto sa vyjadrí, že si nejakú aktivitu – napríklad ťažbu, na svojom území neželá, no úrady ten súhlas vydajú bez ohľadu na to, čo chcú ľudia v regióne. Okrem toho sa tvária, že je to v poriadku. Keby štát v tejto oblasti fungoval v prospech verejnosti, nevznikali by kauzy a ľudia ako my by sa nemuseli aktivizovať v občianskych združeniach bojujúcich za niečo či proti niečomu.

V podstate hovoríte, že úrady pri rozhodnutiach často ignorujú ľudí, ktorí v oblasti, kde sa chystá podobný zámer, žijú?

- Žiaľ, je to tak. Na Slovensku sa vôbec neriešia strety záujmov. Vládne tu obrovská právna neistota. Človek sa vráti zo zahraničia so zárobkom. Postaví si dom a bez toho, že by sa ho niekto pýtal, mu za ním postavia skládku alebo vykopú ťažobnú jamu.

Aby sa ľudia do regiónov vracali, musia mať istotu, že o svojom osude môžu rozhodovať sami. Aj preto nie sme tradiční eko-aktivisti. Ochraňujeme naše rodiny, náš majetok, naše právo na zdravé životné prostredie. Nechceme sa doma cítiť ako v krajine tretieho sveta.

Aká by teda mala byť surovinová politika štátu?

- Ona už existuje, jej posledná aktualizácia vznikla za druhej Dzurindovej vlády, no nedodržiava sa. Jej podstatou by mala byť efektívnosť a racionálnosť, ale tieto slová si ministerstvá hospodárstva a životného prostredia vysvetľujú po svojom.

Dnes platí, že efektívne a racionálne je vykutať zo zeme všetko, čo sa nehýbe. Niekto si sprivatizuje zisky a zmizne s tým, že my ako spoločnosť to zatiahneme. Zisky štátu, ktorý je vlastníkom nerastného bohatstva, sú pritom zanedbateľné. Inštitút ocenenia ložísk v praxi nefunguje. Inak by nemohli prechádzať zámery na miestach, kde sa ťažiť z dlhodobého hľadiska a z hľadiska negatívnych vplyvov na región neoplatí.

Vysvetlite to bližšie...

- Keď vám niekde ostane zničený región so zaostalou sociálnou štruktúrou a pasívnym obyvateľstvom, je to problém, ktorého riešenie vyjde štát poriadne draho. Nehovoriac o revitalizácii prostredia.

Keď firmy hovoria o environmentaly friendly či win – win projektoch, nehovoria, ako bude krajina vyzerať po ukončení ťažby a po ich odchode, ukazujú krásne farebné vizualizácie parkov a stromov v ťažobných jamách. Nakresliť sa dá totiž všetko.

Bežný volič z regiónu môže namietať, že odmietanie ťažobných aktivít a ochrana životného prostredia nie sú top témami, ktoré ho zaujímajú. Pýta sa na zamestnanosť, sociálna oblasť...

- Ako sme už povedali, my nie sme klasickí enviroaktivisti, my si len uvedomujeme, že sa nedá prosperovať takým spôsobom, že si zničíme krajinu ťažbou.

Naopak, vidíme budúci rozvoj v inováciách a v pridanej hodnote toho - ktorého regiónu. V prípade Kremnice napríklad v cestovnom ruchu, väčšie investície do ktorého tu roky brzdí práve hrozba ťažby.

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 793
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 942
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 616
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 764
  1. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  2. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  3. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant
  5. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  6. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  8. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  2. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  3. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant
  5. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  6. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  8. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu